The Maze Screw-Up. Holivudas gūstā.

Kā nolikt grāmatu mīli grūtākās izvēles priekšā? Ekranizējiet kādu no viņa iecienītākajiem darbiem.

Mūsdienās, kad Holivuda uzsākusi karagājienu ar YA grāmatu pārmalšanu filmās, tas notiek arvien biežāk. Tad grāmatu mīlis sēž grauždams nagus, cīnoties ar instinktu gūzmu. Vienmēr gribas ticēt, ka būs izdevies lielisks un skatāms gabals, kas papildinās jau esošo piedzīvojumu. Filmas soundtrack, bildes, jauns materiāls.

No otras puses un visu pārmācot uzglūn bailes, ka jebkura cerība ir velta, ka viņi vienalga pamanīsies ko sabojāt. Ekrāna laikam esot tik mazam, darbs nekad nebūs 100% precīzs. Esmu vienmēr bijis ekranizāciju neticītis, kārtējie paziņojumi par filmas uzņemšanu nāk ar stresu. Taču pat es esmu atradusi trīs vai četrus darbus, ar kuriem esmu vienlīdz apmierināta un aizrauta gan papīra, gan lentes formātā, kā ar kaudzīti ar tādiem ekranizējumiem, kurus var skatīties un miera labad pieņemt, kas tas ir noticis, un viss.

Ir arī sliktais gals kā Bada Spēļu pirmā filma, kuru joprojām prātā boikotēju un pa laikam aizmirstu, ka filmas ir vispār iznākušas – tik ļoti nespēju vizuālo versiju asociēt ar grāmatu. Labi, tas ir tikai vizuālais, vismaz nav pārkāpts svētākais no likumiem: nemainīt notikumus. Iespējams, man gan kaut kas izkritis no prāta, bet ja tas būtu bijis traģiski, tā nenotiktu.

Tad nāk Hobits, kura pirmo daļu skatījos internetā un teju netiku cauri. Šeit režisors sāka visu laist grīstē jau stiprākā mērā, pievienojot jaunas ainas, mainot skatījumu uz jau esošo… Un es domāju, ka tas ir traki, joprojām nespēju piespiest sevi noskatīties otro daļu. Pie agrākām traumām pieder Zelta Kompass un Eragons. Jau no trailer vien zinu, ka Devējs pievienosies šim sliktajam galam. Sakot „sliktais gals” man nebija ne jausmas, cik briesmīgs tas var kļūt.

Un tad notika Labirinta Skrējējs.

Tie, kas vēl nav lasījuši The Maze Runner triloģiju, var bez uztraukumiem sākt to lēnām darīt. Uz filmu nav jāsteidzas – iedomājieties, ka tikai sakritības pēc kinoteātri ir sākuši laist kārtējo Holivudas izstrādājumu ar tādu pašu nosaukumu. Un ja jums nu galīgi nav kur labāk izmantot savu naudu, kā pirkt biļeti uz to farsu, neraizējaties, no spoilers – izejot no filmas, varat aizmirst visu, kas tur tikko notika un lasīt grāmatu kā pilnīgu jaunu darbu.

Jo nekad, nekad manām acīm vēl tā nebija uzbrukts, kā tajās 113 minūtēs, kas bija izlīdušas no nezin kāda elles cauruma.

Seansa sākums: Aizrautīgi dīdos krēslā tūlīt ies vaļā urraaaaaaaaa!!!
Ievada minūtes: ok, saglabā vēsu prātu, viņiem ir sava pieeja.
10 minūtes vēlāk: c’moon, turies, viss vēl var iesildīties un palikt awesome.
Pusstunda no sākuma: ……
40 pagājušas minūtes: JŪS NOPIETNI????
Nenosakāms laiks: Kas notiek. Cik tālu mēs esam. Oh god what is this.
Nenosakāms laiks: *slīd zemāk krēslā*
Nenosakāms laiks: *turpina slīdēt zemes virzienā un paslpēj seju rokās*
Stunda no sākuma: nosūta sms „I will strangle those slintheads myself!!!!”
Nenosakāms laiks: zaudēta jebkura ticība cilvēcībai, acis plešas arvien lielākas pie kārtējā sagrozījuma
Nenosakāms laiks, iespējams tuvojas finālam: varētu iet ārā, tikai žēl dēļ Dilana
Gandrīz beigas: UN KO TIEŠI JŪS DOMĀJAT IESĀKT AR NĀKAMAJĀM GRĀMATĀM???
Titri: I give up on world.

Es saprotu, ka nav iespējams attainot grāmatu kāda tā ir. Pārāk maz laika, lai ietvertu visu informāciju, jāpiesaista audotorijas uzmanība… Bet kāda jēga vispār uzņemt tādu, ja visi būtiskākie stāsta pavedieni un fakti tiek nomainīti vai ignorēti, tādajādi sagrozot visu materiālu un bloķējot tikpat daudz pavedienus uz sērijas nākamo grāmatu?! Un tās nav lielas lietas, bet nozīmīgas, tas neprasītu vairāk ekrāna laika un BŪTU PAT IESPAIDĪGĀK nekā tas, ko mums atmeta tagad. Filmai ir jāaizrokas līdz grāmatas mugurkaulam, un jākoncentrējas uz to, vajadzības gadījumā uzbūvējot savienojumus, kas paliek uzticīgi jēgai. The Maze Runner atrada mugurkaulu, bet diemžēl papildus tam, izšķaidīja to, savāca kādas nebūt paliekas, sakombinēja ar random drazu, salīmēja to atpakaļ kopā un tad palaida tādu kropli uz lielā ekrāna.

Daži pievienotie joki bija vien peļu pirdiens labirintā, kurā tā nespēj atrast ceļu. Nebeidzamas banalitātes, kas norakstītas no citām filmām. Holivuda ir gaļasmašīna, un lai arī kāds dzīvnieks tur ietu iekšā,ārā iznāks vien identiskas surogātdesas. Es nespēju saprast autora domu gājienu, kas šo visu pieļāva. Vai tiešām tas ir tā vērts. Dašners jau reklamēšanas sezonā, kad brīnījāmies par dažiem dīvainiem plakātiem, teica, lai koncentrējamies uz radīto noskaņo un izbaudam to, pārāk nestresojot par precizitāti. Brīdinājums? Varbūt viņš mēģina sazināties ar kodiem?

Gadījumā, ja kāds noskatās filmu pirmo un zaudē ticību, šeit būs daži lielākie punkti, lai tomēr dotu iespēju grāmatai.

– Gladers nav Nekurzemes puikas, viņiem uzbūvētajā kompleksā ir arī elektrība, mikroviļņu krāsns, vannasitaba utt. Nekādu zaru būdu, Skrējējiem pat ir betona ēka, kur viņi strādā ar labirinta kartēm. Tiesa, liela daļa guļ ārā, taču ir arī kāda nebūt kopējā māja.
– Viņi visi ir redzējuši grievers, tas pieder pie iebaidīšanas, lai neviens nesadomātu pats doties labirintā.
– Gladers tur atrodas divus gadus, un pirmie tika uzvesti palielā grupā.
– Grievers pēc grāmatas ir govs izmēra daļēji dzīvnieks-daļēji mašīna, kas atgādina groteski neizdevušos eksperimentu. Tas pārvietojas veļoties uz priekšu un izgrūžot pīķus, daļēji klāts ar spalvu, daļēji ar mitru ādu. Pie tā ir arī dažādās vietās piestiprinātas mehāniskas rokas, kuru galā atrodas dažādiem mērķiem paredzēti rīki un ieroči. Nekādu citplanētiešu siekalu un Gredzena pavēlnieku zirnekļu.
– Sadzelšana ir fakts, pārmaiņa ir daudz baisāka un viņiem jau sen ir pretlīdzekļa serums.
– Tomass un Teresa spēj telepātiski sazināties, tas pieter pie smadzeņu eksperimentiem. + kontroles čips, kas vainojams pie Gallija uzvedības beigās.
– Nekādu klišejisku figūriņas nodošanu, Čaks ir awesome.
– Teresa ir awesome, nevis kā tajos dažos teikumos, kas viņai ir piešķirti un vairāk malas lomas actiņu bolīšana.
– Pirmā nakts ārā… *faceplam* Vienkārši aizmirstiet ar to. Tomass bija piecas reizes iespaidīgāks, tā ir viena no vietām, ko gaidīju ar lielāko aizrautību, bet mums iegrūda rīklē parasto Transformer grāvēju tipa bēgšanu un vides šķaidīšanu.
– Visam mainoties kopš Teresas ierašanās daudz lielākā mērogā. Teiksim tā, Labirints vairāk ir kā Bada Spēļu arēna, nevis atvērts komplekss.
– Gallijs. Tik grozītu tēlu nebiju sastapusi. Nekādas muļķības par „Glade is our home”. Viņš pat nebija jābūt starp pārējiem no noteikta punkta!
– Labirints ir DAUDZZZZZZ lielāks, ar savādākām sekcijām, Skrējēji paliek uzticīgi karšu veidošanas mērķim līdz galam
– Nekāda slaktiņa un ne tādā veidā. Finālā ieiet gandrīz 40 gladers nevis tikai galveno aktieru komanda.
– Izejas ceļš bija daudz oriģinālāks; upuri kā līdz tam tikt… Viss kāpinājums, kas līdz tam noveda. Nevajag teikt, ka tādi specefekti būtu bijuši dārgāki vai grūtāki, nekā uzfilmētie, ja vēl pievieno izniekotos līdzekļus no iepriekšējām bezjēdzīgajām ainām.

Es vairs nespēju turpināt. Varbūt pēc mēneša varēšu domāt par šo izgāšanos bez dusmu asarām acīs un rīkles aizžņaugšanos niknumā. Gribu atkal pārlasīt grāmatu (trešo reizi pēdējo četru mēnešu laikā), un sapņot, ka reiz tā piedzīvos pieklājīgu filmas versiju.
Vienīgais labums šajā visā ir kārtējais atspēriena punkts Dylan O’Brien ceļā uz karjeru, ko viņš ir pelnījis. Līdz šim zināmākā loma viņam bija Stiles no Teen Wolf, un jau tur redzams viņa milzīgais aktiera potenciāls, kas pēdējos pāris gados tur virs ūdens visu seriālu. Nešaubos, ka līdz ar The Maze Runner sākas viņa valdīšana arī uz lielajiem ekrāniem.

Ko lai saka, gaidām, ko nesīs nākotne un tikmēr

7 thoughts on “The Maze Screw-Up. Holivudas gūstā.

Add yours

  1. Un es tieši plānoju pirkt biļeti uz filmu – laikam jau labi, ka sākumā Tavu atsauksmi izlasīju. 🙂
    Un grāmatu jau labu laiku gribu izlasīt.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: