Maikls Grānts – Prom

452042

Par laimi paranormalās romances laiki ir cauri, un grāmatnīcu plauktu fantāzijas nodaļā parādās arvien vairāk action romāni par pārdabiskajiem notikumiem. Maikls Grānts izcili darbojas šajā lauciņā ar savu agrāk iznākušo “BZRK” triloģiju, un nu pie mums sāk tulkot arī citu šī autora sāgu.

„Prom” ir tikai pirmā grāmata sešu sējumu sērijā, bet tas nekavē uzreiz ķerties vērsim pie ragiem un lasītāju momentāli iemest skarbu notikumu vidu. Rit šķietami ierasta diena kādā Kalifornijas pilsētelē, kad vienā acumirklī pieaugušie izzūd. Nekādu dūmu vai gaismas zibšņu, vienkārši puff. Visā pilsētā vairs nav neviena pieaugušā, prom ir visi, kas vecāki par piecpadsmit gadiem. Bērni klīst apkārt, sākumā tas šķiet kā joks, tad iestājas nemiers, līdz noskaņojums draud pārvērsties panikā. Sems Templs kopā ar draugiem ir vieni no vecākajiem palikušajiem – līdz izšķirošajai dzimšanas dienai viņam palikušas tikai pāris nedēļas.

Sems, kas iepriekš kādā negadījumā bija izcēlies ar ātru reakciju un drosmīgu rīcību, drīz sevi atrod līdera pozīcijā ar sev pievērstiem bērnu skatieniem, kas sagaida, lai viņš atrisina šo situāciju un norāda, kas darāms. Pieaugušo pazušana ir tikai pirmā problēma. Pārrauti ir arī jebkādi sakari, telefoni un internets nedarbojas, jo ap pilsētu ir uzradusies mistiska barjera, kas bērnus nošķir no ārpasaules. Šī kupola iekšpusē sāk risināties arvien trakāki notikumi, kad atklājas, ka ar dzīvniekiem notiek mutācijas un arī dažiem no bērniem parādās īpašas spējas. Bērni barjeras iekļauto teritoriju nosauc par Izmešu Bedres Jaunatnes Zonu jeb IBZJ. Izkristalizējas „izdzīvo stiprākais” likums, un agresīvākie huligāni valda pār pilsētu. Kad no attālākās privātskolas ierodas svešu bērnu procesija ar nezināmiem nolūkiem, Sems saprot, ka beidzot ir laiks uzņemties atbildību un cīnīties par taisnību, kā arī visas kopienas izdzīvošanu.

Jau no pašas pirmās lappuses, stāstījums ierauj sevī. Nekāda dižā ievada, notikumi uzreiz sāk gāzties viens pēc otra un šķietami nav iespējams ievilkt elpu, kad jau sākās nākamās nedienas. Tas vēl vairāk ļauj identificēties ar tēliem, kuri arī ir tikai bērni, kas iemesti nežēlīgu notikumu vidū. Galvenais varonis ir Sems, bet notiek skatpunktu maiņa starp vairākiem bērniem, kas padara ainu daudz pilnīgāku un nosedz lielāku teritoriju, līdz visu varoņu ceļi krustojas. Galvenā jauniešu grupa ir ļoti dažāda un tēli nav tikai uzsvērti labi vai ļauni, gudri vai slīmesti. Bieži vien pēc kupola uzrašanās, jaunieši spiesti mainīties un viņu rīcība kontrastē ar savu iepriekšējo „es”.

Visas grāmatas gaitā pie katras nodaļas notiek atskaite līdz kādam vēl nezināmam notikumam. 299 stundas un laika paliek arvien mazāk. Romānam aptuveni pusē sāk rasties aizdomas, uz ko tas viss ved. Tagad grāmatu nolikt nost nepavisam nav iespējams. Starp citu, lai to izlasītu vienā cēlienā, ir nepieciešamas aptuveni astoņas stundas, tāpēc iesaku rezervēt kādu brīvdienu.

Bieži young adult literatūra piemin mocības un traumas, taču „Prom” tam pieiet pavisam citā līmenī. Bieži vien grafiskie apraksti tiešām liek acīm ieplesties un pakrūtē savilkties nelabumam. Jā, bērni tiek ievainoti, bērni mirst – un tas ir fakts. Tā ir jauna pasaule ar citiem likumiem. Mutācijas ir tikai sākums: kaut kur viņu teritorijā mīt ļauna būtne, un arī tai ir savi plāni.

Spriedze un zosāda, neticība un pat riebums. Jo vairāk lietas atklājas, jo mazāka skaidrība. Kādi ir Sema pagātnes noslēpumi? Kas patiesībā radīja kupolu? Vai atomstacija tā centrā ir tikai sakritība? Cik tālu ir gatavi iet cilvēki, bailēs no citādā? Bieži vien tieši cilvēku rīcība ir visšausmīgākā. Neba velti uz grāmatas vāka ir „Zvaigznes trillera” zīme.

„Prom” apspēlē katra bērna sapni par pieaugušo nozušanu un pilnīgu brīvību, kas tikpat ātri pārvēršas murgā. Var rasties asociācijas ar Stīvena Kinga romānu „Zem kupola”, kur tāpat kāda mazpilsēta nonāca pilnībā izolācijā. Līdzības ir velkamas tikai līdz noteiktam brīdim, jo šeit viens elements maina visu. Noslēgtajā teritorijā atrodas tikai bērni. Nav pieaugušo, kas organizētu taktiskāku pieeju situācijai. Bērni neprot vadīt automašīnu, knapi rūpējas par mazuļiem un pārtiek no saldumiem, sabojājāt atlikušo pieejamo pārtiku. Valda haoss un kaušļi, jo nav autoritāšu. Tie daži līderi, kas cenšas uzturēt kārtību un cīnās pret ļaunumu, kas lien ārā no visiem kaktiem, lūst zem emocionālā spiediena un piedzīvotajām fiziskajām traumām. Visi ir tikai bērni, kas nav radīti jaunajai realitātei. Situācija ir pavisam citāda.

Pirmā grāmata ir tikai aizsākums, nabaga varoņiem vēl daudz likstu priekšā. Kad būs izlasīta visa sērija, noteikti vēlreiz atgriezīšos pie šīs daļas, jo jau starp sākumu un beigām atšķirība ir milzīga. Bērnu iepriekšējās dzīves ir tik tālas, un viss ir tā mainījies… „Prom” sāga ierindojas manā TOP plauktā. Ne tik bieži izdodas tikt pie darbiem, kas ir gan ar trillera cienīgu darbību, gan strādā ar tēlu dziļumu, kā arī spēj pievienot dažas romantiskās līnijas nepārspīlējot ar mīlas trijstūriem un neloģisku rīcību otrās pusītes dēļ, kas pārmāc visu sižetu. Šī, tā teikt, ir lasāmviela gan puišiem, gan meitenēm.

Noslēgumā dziesma, kuru kādā brīdī dungo galvenais varonis, ellīgi labi raksturojot notikumus.

„Kaušļi ir bijuši vienmēr, bet bija arī pieaugušie, kas viņus pieskatīja. Tagad? Tagad visus izrīko kaušļi. Cita spēle, brālīt, pavisam cita spēle. Tagad mēs spēlējam pēc kaušļu noteikumiem.”

– Izskatās pēc karadarbības zonas.
– IBJZ ir karadarbības zona.

„Nesapņo par neierobežotu varu, Kein. Tev tās nekad nebūs. Šī pasaule nemitīgi mainās. Dzīvnieki. Cilvēki. Kā lai zina, kas būs pēc tam? Mēs šo pasauli neradām. Mēs esam tikai nabaga muļķīši, kuri to apdzīvo.”

One thought on “Maikls Grānts – Prom

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: