Maikls Grānts – Bads

300x0_bads_vaks-

Šoreiz Zvaigzne ABC ir bijusi īpaši naska, jo sērijas pirmā grāmata „Prom” nonāca pie lasītājiem šī gada janvārī, bet tās turpinājums „Bads” min uz papēžiem jau pēc deviņiem mēnešiem. Perdidobīču atstājām nosacītā miera stāvoklī, taču zem kupola ieslēgtajiem bērniem jaunas likstas  tālu nav jāmeklē.

Ir pagājuši trīs mēneši kopš pazuda visi cilvēki, kas vecāki par piecpadsmit gadiem. Gandrīz tikpat daudz, kopš kaujas ar Keinu un Barvedi. Sems Templs ir iemantojis paliekošu cieņu un turpina būt pilsētas neoficiālais līderis, taču problēmu kļūst arvien vairāk. Jau krietnu laiku pārtika ir uz izbeigšanās robežas, jo kamēr bērni aizrautīgi un neierobežoti ēda saldumus, gaļa, augļi, dārzeņi un citi svaigie produkti sabojājās. Uz lauksaimniecības zemēm vēl atrodas raža, taču arī tā drīz aizies postā, ja Sems neizdomās, ka piespiest bērnus strādāt. Visi ir palaidušies slinkumā un tikai turpina izšķērdēt citus ierobežotos resursus, kaut arī bada nāve nav aiz kalniem. Pat vismazākie bērni ir sākuši lietot alkoholu un pīpēt zālīti, citi tikai turpina nosist laiku ar videospēlēm un DVD filmām. Alberts, kurš jau iepriekš izrādīja attapību un uzņēmību, darbojoties Makdonaldā un izsniedzot maltītes, piedāvā kādu ideju, taču Semu tā neapmierina. No vienas puses plāns sistematizētu bērnu dzīvi, taču vienlaikus dotu pārāk lielu varu un kontroli paša Alberta rokās.

Kur ir tur rodas – ja nepietika ar pārtikas problēmu, tad kamēr Sems ar Edīlio apsekoja ražas laukus, puišiem sanāca bīstama un traģiska sastapšanās ar jaunu mutantu sugu. Arī Astrīdas veiktās piezīmes liecina, ka dīvainības nemaz nedomā beigties. Biedējošā tendence ir neapšaubāma: esošie dzīvnieku mutanti attīstās, tie bērni, kuriem jau ir spējas, kļūst spēcīgāki, un nāk klāt arī jauni ziņojumi par īpašu spēju rašanos. Tas savukārt netīk normālajiem pilsētniekiem, kuri arvien skaļāk izziņo nepatiku pret dīvaiņiem un drīz var ķerties pie agresijas.

Kamēr Perdidobīča nokaujas ar dažāda līmeņa likstām, Keins ar biedriem cieš vēl lielāku badu Koutsas akadēmijā, kur atgriezās pēc pateicības dienas kaujas. Viņa cilvēki ir nolaidušies līdz pavisam radikāliem līdzekļiem, bet pats Keins cīnās ar dēmoniem savā galvā. Diemžēl, ne parastiem dēmoniem, jo visi, kuri ir saskārušies ar Tumsu tā arī nav pilnībā brīvi no radījuma manipulatīvajiem gājieniem. Tai skaitā dziedniece Lana un mazais Pītijs… Kad Tumsa sagrābj Keinu un sāk rīkoties caur viņu, IBJZ nonāk nākamās krīzes priekšā.

Visu cieņu Grāntam. Šis nu ir autors, kas zina kā darbojas pusaudži un ir spējis radīt patiesi lieliskus tēlus. Kas ir vēl labāk – šie tēli ir pagalam cilvēciski un ar spēju robežām. Jau ar pirmās grāmatas notikumiem pietiktu, lai radītu emocionālās traumas uz mūžu, kur nu vēl pievienojot „Bada” pārbaudījumus. Tas viss ir atstājis nedzēšamas pēdas Semā, un jau grāmatas pusē, puisis ir robežas, lai salūztu. Pilsēta saskaras ar vienu krīzi pēc otras, Keins un Dreiks kaut ko perina, Tumsa snaikstās gar cilvēku prātiem, un tam visam pievienojas nebeidzami darbu saraksti ar bērnu ķildām, tračiem un citiem sīkumiem.

Viņš smagi apsēdās uz gultas malas. – Ak mans Dievs, Astrīd! Tas viss ir manā galvā, visas šīs nejēdzības. Es nevaru no tām atbrīvoties. It kā man galvā būtu ieperinājies kaut kāds nejauks kustonis un es nekad, nemūžam vairs nevarētu tikt no tā vaļā. Tas man liek justies ļoti nelāgi. Tas ir tik pretīgi. Man gribas vemt. Man gribas nomirt. Gribas, lai kāds man iešautu galā un vairs nebūtu par to visu jādomā. [..] Esmu galīgi izjucis.

Gan Sems, gan viņa biedru komanda līdz grāmatas beigām ir lupatās – gan fiziski, gan garīgi. Visam joprojām pastāv sekas, šī grāmatu sērija nav kāda Holivudas filma, kur bērni vienmēr izglābjas, un var izlidināt kādu cauri sienai vai iedot pa galvu ar mietu, nepiedzīvojot postošus rezultātus.

Izvēršot terminu „lieliski tēli”, es nespēju beigt priecāties par to dažādību un stereotipu laušanu. Galvenie cīnītāji gandrīz pusi uz pusi ir gan zēni, gan meitenes, turklāt tādi sarežģīti meiteņu tēli kā Lana, Marija, Astrīda, Deka un Diāna jau sen bija pelnījuši nonākt YA literatūrā. Tāpat darbojošies personāži ir dažādu rasu un seksuālo orientāciju pārstāvji. Varbūt ne tik koncentrēti kā jaunā viļņa grāmatās, bet ņemot vērā 2009.gadu, kad šī grāmata tika izdota un gana spēcīgās lomas, ne tikai darbību fonā, šis ir ļoti labs piemērs.
Jau zināmajiem varoņiem šajā turpinājumā pievienojas vēl daži, kā arī stāstījums tiek veikts no vismaz diviem jauniem skatpunktiem. Tas jau atkal parāda visus notikumus jaunā gaismā un piešķir emocionālo dziļumu rādot, kā tēla pārdzīvojumi izskatās citu acīs.

Ja sērijas pirmā daļa sākās ar laika atskaiti no divsimt deviņdesmit deviņām stundām, šeit tās vairs ir tikai simtu sešas. Varoņu rīcībā ir vien dažas dienas, un traki notikumi nudien sākās jau ar pirmajām lappusēm. Manas piezīmes līdz romāna beigām pārsvarā bija pārvērtušās par izsaukuma zīmēm un ieplestu acu simboliem. Aizverot pēdējo vāku, es vienkārši nespēju apstāties. Lai arī cik ātri tiktu izdoti turpinājumi, tas nespēs apmierināt manu agoniju pēc atbildēm un visa šī ārprāta atrisinājuma. Tā nu pieķēru sevi internetā lejupielādējot atlikušas sērijas grāmatas un visu nakti lasot trešo daļu „Meli”. Varbūt arī tāpēc atsauksme par „Prom” sanāca tik skarba – Perdidobīčas bērnu dzīves kļūs tikai arvien trakākas…

Tātad gaidām turpinājumus, vai lasām tos uzreiz, bet galvenais lasām, lasām, lasām! Pāris dienu laikā šī sērija pilnībā mani pārņēma un es nezinu, kad varēšu to atlaist un atsākt dzīvot savu dzīvi. Maikls Grānts ir radījis vienu no desmitgades spēcīgākajām Young Adult sērijām un es nerimšos, līdz tā nenonāks pie pēc iespējas vairāk cilvēkiem.

– Jā. Reizēm ir grūti saglabāt ticību.
– Ja pasaulē ir Dievs, es prātoju, vai arī viņš sēž tumsā uz gultas gala un brīnās, kā viņam izdevies visu tā salaist grīstē.

2 thoughts on “Maikls Grānts – Bads

Add yours

  1. Es šo lasu pašlaik un nespēju vien nobrīnīties kā man šī grāmata vispār var patikt. Un tomēr. Nevaru beigt pārdomāt izlasīto. Atkarību izraisoša grāmata, manuprāt.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: