23395680

Grāmatas vienmēr pašas atrod ceļu pie lasītājiem. Man šis romāns burtiski ielēca sejā – ar Sintijas Makovskas palīdzību. Blogeru eglītē viņa bija pilnīgā fangirl stadijā, kas vienmēr mani ieinteresē lasāmvielā. Tik spēcīgs iespaids uz cilvēku jau vien kaut ko nozīmē. Tāpat viņas atklājums, ka vēl kāds tobrīd lasa, lika izšaut jautājumu „Ak dievs, vai tu jau zini, kas ir Ezra??” Protams, tā mistērija mani vairs nelika mierā, un nācās arī man sākt lasīt „Illuminae”. Veiksmīgs sirojums pa internetu rezultējās ar tikšanu pie epub faila, bet tagad noteikti gribu nopirkt arī fizisko eksemplāru.

Pēc apraksta un sākuma viss jau liekās skaisti. Ir 2575 gads un cilvēki ir kolonizējuši tuvas un tālas planētas. Kosmosa pārceļojuma pa tārpejām ir ikdiena, un tehnoloģijas sasniegušas nebijuši augstu līmeni. Diemžēl, tas nozīmē arī to, ka megakorporācijas karo pa resursiem un jūtas neaizskaramas. Tā mēs pirmoreiz satiekam Ezru un Keidiju. Abi jaunieši nupat ir izšķīrušies, bet lai padarītu to dienu vēl draņķīgāku, protams, ir jānotiek arī planētas invāzijai. Visi civiliedzīvotāji tiek evakuēti uz tuvumā esošajiem kosmosa kuģiem, taču uzbrucēji sāk pakaļdzīšanos, lai dzīvs nepaliktu neviens liecinieks. Keidija nonāk uz viena kuģa un uzsāk slepenus hakera darbus, kamēr Ezra tiek uzņemts uz cita kuģa un iesaukts cīņas pilotos. Kuģu sistēmas ir bojātas un lēciens caur tārpeju ir neiespējams, tādēļ atliek vien sešu vai vairāk mēnešu ceļojums, ar ienaidnieku uz pēdām.

Kamēr notiek izmisīgā skriešanās ar laiku, problēmas rodas arī citās frontēs. Planētas uzbrukuma laikā tika palaists vīruss, kas cilvēkus pamazām noved līdz ārprātam un agresijai pret citiem. Viena no kuģa vadības sistēmām – mākslīgais intelekts Als sāk uzvesties apšaubāmi un pieņemt lēmumus pēc savas iniciatīvas. Viens no lēmumiem ir gana briesmīgs, lai rastos aizdomas, ka Als vairs nav kontrolējams, taču kapteiņi visu cenšas noslēpt. Keidijai un Ezram nākas pārvarēt nesaskaņas un strādāt kopā, lai rastu risinājumu šai situācijai un nodrošinātu kaut nelielas izdzīvošanas iespējas bēgļu čupiņai kosmosa melnajās dzīlēs.

Kas ir interesantākais šajā darbā – visi notikumi tiek parādīti caur intervijām, shēmām, militārajiem failiem un skype tipa sarakstēm varoņu starpā. Ja no sākuma tas palēlina lasīšanu un uztveri, kādu brīdi vēlāk notiek lūzuma punkts, un šāds stils tieši pasaka vairāk. Tas arī ieliek galveno ieroci autoru rokās, jo ar lasītāju notiek neskaitāmas manipulācijas. Ar ierobežo skatupunktu nekad nevari būt drošs, kas ir īsts. Es no tiesas tagad saprotu Sintijas kliedzienus, jo man attiecībā uz Ezru sekoja tādi paši. Vesela kaudze ar cepumiem autoriem no manas puses.

„Illuminae” ir pamatīgs emociju karuselis. Sākums ir pilns ar izcilu humoru, un Keidija ar Ezru savos ķīviņos ir vienkārši apburoši. Tad sākas kosmosa pakaļdzīšanās ar lielāku spriedzi un nopietnību. Tad ir nodevība, atklājumi un visa sagrāve. Esiet gatavi, un varbūt paķeriet pa kādam mutautiņam. Kristofs un Kaufmane paliek uzticīgi savam triloģiju formātam – arī „Illuminae” ir pirmā daļa no trijām, taču notikumi nākamajās nebūs par tiem pašiem varoņiem, tikai aptvers tā paša starpzvaigžņu incidenta citus aspektus ar citu varoņu piedzīvoto. No vienas puses esmu sarūgtināta, otras – es ņemšu visu, ko vien man dosiet!!
Autors Jay Kristoff ir ielicis visperfektāko kopsavilkumu par „Illuminae”.
„ILLUMINAE is the classic tale of Girl Meets Boy. Girl Loses Boy. And Parents. And Planet. And ends up on a Crippled Spaceship. With a Mad Computer.And a Deadly Virus Outbreak. In the Middle of an Interstellar War. It’s without a doubt the coolest book I’ve ever written. ”

P.S. Arī Bredam Pitam patīk šis gabals, un viņš ir apņēmies to ekranizēt.

P.S.S. Izskatās, ka Džejs ir aktīvs sociālajos tīklos 🙂

Screenshot_2015-12-23-06-01-48

Advertisements