Hogwarts Library: The Tales + Quidditch + Fantastic Beasts

81c00A5LceL._SL1500_

2016.gads būs Harija Potera atgriešanās gads – jūlijā gaidāms lugas „Harry Potter and the Cursed Child” iestudējums, novembrī kinoteātrus visā pasaulē sasniegs „Fantastic Beasts and Where to Find Them” ekranizācija, un es vēl vasarā plānoju pārlasīt visu Harija sēriju. Tā teikt, lai iesildītos visiem šiem notikumiem, beidzot pieķēros pie Hogwarts Library lasīšanas. Aizņēmusies no draudzenes visu trīs grāmatiņu box set, pavadīju dienu ieurbusies burvju pasaules aizkulisēs.

 

The_Tales_of_Beedle_the_Bard_Hogwarts_Library_cover

The Tales of Beedle the Bard
Šis darbs latviešu lasītājiem gan jau ir pazīstams vislabāk. 2009.gadā Jumava izdeva „Dziesminieka Ķestera pasakas”, kuras jau bija pieminētas septītajā un noslēdzošajā Harija Potera grāmatā. [ Arī Dainis ir paguvis par to uzrakstīt. ]
Sējumā ir pieci stāsti, tai skaitā „Pasaka par trīs brāļiem”, kuru fani droši vien zina no galvas kopš tās izlasīšanas „Nāves Dāvestos”. Tā kā nekā ir viena no septītās grāmatas vadlīnijām. Ķesteris radījis vēl citas interesantas un pamācošas bērnu pasakas – „Laipnās laimas strūklaka”, „Burvis un lēkājošais pods”, „Trušu Babiņa un klukstošais celms”, „Burvja spalvainā sirds”. Katra stāsta beigās pievienotas paša Albusa Dumidora piezīmes, kurš analizē pasakas vēstījumu un sākotnēji ne tik redzamos elementus.  „Pasakā par trīs brāļiem” ir redzams arī neliels foreshadowing uz pēdējo divu grāmatu notikumiem, kā arī kāds sarkastisks izteikums „Laipnās laimas strūklakas” apskatā tika mērķēts pret Lūciju Malfoju un atkal lika man darbā skaļi smieties.

.

.

„In Muggle fairy tales, magic tends to lie at the root of the hero or heroine’s troubles – the wicked which has poisoned the apple, or put the princess into a hundred years’ sleep, or turned the prince into a hideous beast. In The Tales of Beedle the Bard, on the other hand, we meet heroes and heroines who can perform magic themselves, and yet find it just as hard to solve their problems as we do. Beedle’s stories have helped generations of wizarding parents to explain this painful fact of life to their young children: that magic causes as much trouble as it cures.”

 

Fantastic-Beasts-Cover

Fantastic Beasts & Where to Find Them 
Tie cilvēki, kas vairāk seko filmām, varētu būt diezgan pārsteigti uzzinot, ka šī grāmata ir aptuveni 90.lpp bieza un sastāv vienkārši no būtņu aprakstiem, nevis kāda sižeta. Tas gan netraucēja apņēmīgajai filmu industrijai no tās izveidot trīs ekranizācijas… Vienīgais mierinājums, ka pie scenārija strādā arī pati Roulinga. Harija Potera grāmatu lasītāji atcerēsies šo sējumu kā mācību grāmatu, kura Harijam bija jāiegādājas pirmajā Cūkkārpas gadā: “Fantastiskās būtnes – un kur tās meklēt”. Dumidora priekšvārds norāda, ka Ņūta Skamandera sarakstītā grāmata tagad tikusi pārizdota no tā sējuma, kuru lietojis un sašvīkājis ar piezīmēm pats Harijs Poters. Būtņu klasifikācija un apraksti paši par sevi jau būtu interesanti, bet „Harija” smieklīgās piezīmes, kas atsaucas uz piedzīvojumiem grāmatās, sajūsminās katru fanu un atgriezīs sērijas burvību.

20160105_110548

20160105_110748

16122215

Quidditch through the ages
Vēl viena grāmata, kuru Harijs lasīja Cūkkārpā – “Kalambols laiku lokos”, seko līdzi Kalambola vēsturei un tā pakāpeniskai izveidei cauri gadsimtiem. Kā radās pati spēle un transformējās laika gaitā jau kopš 11.gs ? Kāds stāsts slēpjas aiz zelta zibšņa? Pasaules kausa vēsture? Kādas ir slavenākās komandas? Kādas bija pirmās sacīkšu slotas? Visiem šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem tiek sniegtas detalizētas atbildes, padarot šo par patiesi informatīvu izdevumu. Lasot Hariju Poteru, varēja rasties dažas neskaidrības, un nu tām ir pienācis gals. Turkāt man bija patiess prieks uzzināt, ka Lietuvai 1994.gadā bija ļoti spēcīga komanda „Gorodok Gargoyles”, kura uzvarēja spēlē pret Japānu.

Oriģinālā Harija Potera paaudze tagad jau ir divdesmitgadnieki, bet maģija mūsu sirdīs dzīvo joprojām. Šis ir lielisks veids, kā atgriezties Cūkkārpā un no jauna sajūsmināties par Roulingas radīto pasauli. Es nekad nebūtu domājusi, ka nepilnus desmit gadus pēc sērijas beigām, darba laikā angliski lasīšu Dumidora pārspriedumus par 17.gs burvju sabiedrības dinamiku un socializēšanās normām ar vientiešiem, bet te nu mēs esam. Noteikti iegādāšos šo box set, jo dizains ir absolūti brīnišķīgs un visas šīs grāmatas ir must-have papildinājums HP sāgai. Sērijas maratona laikā noteikti pa laikam iemetīšu aci šajos pievienotajos izdevumos, lai salīdzinātu faktus un šo to ieraudzītu jaunā skatījumā.

One thought on “Hogwarts Library: The Tales + Quidditch + Fantastic Beasts

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: