300x0_septinasminutespecpusnakts_978-9934-0-5099-2

Dažas grāmatas ir kā meditācija. Jāsagatavo vietiņa uz dīvāna, jāpaņem mīļākais dzēriens un jāļauj stāstu pasaulei aizslaucīt prom realitāti. Šī triju mākslinieku savienība – Patrika Nesa teksts, Šivonas Daudas ideja un Džima Keja ilustrācijas – ir skaistākā lieta, ko pēdējā laikā esmu turējusi rokās. Šis darbs, kas ir definēts kā bērnu grāmata, tomēr derēs ikvienam lasītājam, jo tomēr vairāk vēsta par skatījuma maiņu uz pasauli un zaudējumiem, kuri pieliek vienlīdz sāpīgi jebkurā vecumā.

Trīspadsmitgadīgajam Konoram murgi nav nekas jauns. Vai, pareizāk sakot, viens noteikts murgs, kas atkārtojas. Taču tad viena nakts pienāk ar pavisam citādu pavērsienu; dīvainu sapni, no kura nav iespējams atmosties. Briesmonis atnāk tūlīt pēc pusnakts un sauc Konoru. Lielais īves koks, kas aug netālu no viņa mājas, taču nevarētu būt atdzīvojies… Tā vismaz zēns sev mēģina iestāstīt nākamajā rītā, pēc tam, kad no grīdas ir saslaucījis skujas… Un tas atkārtojas, allaž pēc pusnakts, katru reizi, kad pulkstenis noskaita septiņas minūtes pēc pusnakts.

Briesmonis sāk runāt. Tas kaut ko grib no Konora un apgalvo, ka zēns pats viņu ir saucis. Senais un mežonīgais radījums pavēsta, ka nāks pēc Konora arī turpmākajās naktīs un izstāstīs trīs stāstus. Kad tas būs paveikts, zēnam būs jāizstāsta savs stāsts, kas ir iemesls, kāpēc briesmonis atkal staigā pa šo pasauli. Viņa murgs, viņa patiesība un tas, ko viņš ilgu laiku ir slēpis gan no sevis, gan citiem.

Briesmoņa stāsti ir negaidīti un māca par cilvēku dažādajām sejām, dzīves patieso sarežģītumu, kas šķietami sašūpo pamatus un maina, to, ko mums likās, ka zinām. Tā arī Konors jūt, ka ir mainījies, un ļauj izlauzties savām patiesajām emocijām un sāpēm. Gan par pāridarījumiem skolā, gan par savu slimo māti, gan par vecmāmiņu, kuru nevar ciest. Tad ir pienācis laiks zēnam atklāt pašam savu stāstu.

„Septiņas minūtes pēc pusnakts” uzreiz sagrābj ar savu noskaņu un stilu, kas uztur maģiju līdz pat pēdējai lappusei. Ir tādas grāmatas, kuru stils ir tik tīrs un meistarīgs, ka tās nav sajaucamas ne ar vienu citu. Lasīt tādus meistardarbus ir kā pašam iekāpt aprakstītajos notikumos. Šajā gadījumā pievienotas arī fantastiskas ilustrācijas, kuras pārspēj pat iztēli. Kopā ar saldsērīgo un maģijas piesātināto stāstījuma noti, efekts ir satriecošs.

Patriks Ness ir godam apstrādājis grāmatas ideju un radījis patiesi iespaidīgu darbu. Ārēji grāmata liekas plāna un nudien ir izlasāma vien dažās stundās, taču tās efekts vēl ilgi paliks ar jums. Briesmoņa stāsti vien raisa pārdomas par pasauli un kopā ar romāna atrisinājumu, pakrūtē rada smagu un varbūt nedaudz nostaļģisku noskaņu. Pēc pēdējā vāka aizvēršanas var nākties kādu pusstundu sēdēt ar tālumā vērstu skatienu un padomāt par dzīvi. Tieši šādi darbi no jauna liek iemīlēties fantāzijas žanrā un grāmatās kā tādās.

Jāpiebilst, ka šī ir arī retā reize, kad ar patiesu aizrautību gaidu sev mīļas grāmatas ekranizāciju. Pirmais trailer rada tikpat īpašu smeldzīgu sajūtu un ir licis man atzīmēt kalendārā novembri, kad kinoteātrī nonāks filma „A monster calls”.

„Kā viņi smējās! Tovakar viņiem bija licies, ka viss ir iespējams! Tovakar bija šķitis, ka ar viņiem varētu notikt brīnumainas lietas un viņi pat nebūtu par to pārsteigti.”

 

Stāsti ir mežonīgākais, kas pastāv šajā pasaulē, – briesmonis noducināja. – Stāsti tevi vajā, tie kož un medī.

 

Tu neraksti savu dzīvesstāstu ar vārdiem,- briesmonis teica, – tu raksti to ar darbiem. Un nav svarīgi, ko tu domā. Svarīgs ir tikai tas, ko tu dari.

Advertisements