300x0_jaespalieku_978-9934-0-6101-1

Ik pa laikam tiek izdotas grāmatas, kuras sapurina un gluži vai iepļaukā pa seju, atgādinot, ka ir jānovērtē lietas, kuras tev jau ir. Ka šķietami visvienkāršākā ikdiena ir avots laimei. Pēc apraksta it kā pusaudžiem domāts gabals, „Ja es palieku” tomēr sagrābj ar tēmām, kuras novērtēs arī nobriedušāka auditorija. Mīlestība, ģimene, izvēles. Es domāju, ka lasīt būs smagi. Bija vēl smagāk.

Septiņpadsmitgadīgā Mia bija daudzsološa čelliste ar fantastisku draugu, foršiem vecākiem un amizantu jaunāko brālīti. Tiesa, viņai bija savas šaubas par iederēšanos starp Ādama roķīgajiem draugiem un raizes par faktu, ka viņa arvien veiksmīgākā grupa sāk koncertēt apkārt, bet pašai Mia var nākties doties studēt uz valsts pretējo galu. Izvēle starp mīlestību pret mūziku vai attiecībām ar Ādamu, viņai vēl nebija jādara, jo to apsteidza kāda cita.

Parasts brauciens pie ģimenes draugiem izvēršas murgā, no kura Mia burtiski nevar pamosties. Viņa attopas uz sniegotās šosejas starp mašīnas vraku un vecāku līķiem, nespējot saprast, kas notiek. Mia redz savu ķermeni, bet nav droša vai ir dzīva, vai mirusi. Avārijas vietā ieradušies mediķi meitenei diagnosticē komu, un tā nu Mia seko savam ķermenim uz slimnīcu, kur ir lieciniece savai cīņai par dzīvību, vienlaikus atceroties visu, kas viņu pie tās varētu saistīt…

Grāmatā ir perfekti sakombinētas divas laika līnijas. Lietas, kas notiek ar Miu pēc avārijas, liek viņai domāt par pagātnes ainām un atsaukt atmiņā kā veidojusies viņas mūziķes karjera un attiecības. Kā veidojusies viņas vecāku dzīve. Pēkšņi atklājas visas saiknes, kas turējušas viņai pazīstamos cilvēkus kopā un varbūt tobrīd nav bijušas tik izteiksmīgas vai pamanāmas. Šoka elementa ielikšana pašās pirmajās lapaspusēs garantē, ka ar katru nākamo nodaļu, sakot iepazīt šīs personas un viņu dzīves, emocijas žņaugs nost arvien vairāk.

„Ja es palieku” ir tikai 202 lappuses bieza, tādēļ ir grūti ko aprakstīt, nenododot labākās vai sāpīgākās vietas. Tādu noteikti ir daudz. Miai tā ir tikai viena diennakts, bet viņas acu priekšā burtiski paskrien visa dzīve. Autore spējusi ģeniāli  izvilkt esenci no brīžiem, kas ir definējuši Miu. Atceroties visu, kas ir noticis un redzot visu, kas norisinās slimnīcā, meitenei priekšā ir smagākā izvēle – palikt šajā uz mūžu izmainītajā pasaulē vai doties tālāk.

Grāmata trāpīs uz ikviena lasītāja vārīgās stīgas, jo šeit nudien ir sastopama kombinācija no visa, kas varētu rūpēt. Pat pirms negadījuma, Mia ir spēcīgs sieviešu tēls un viņas attiecības ar Ādamu ir reālistiskas un bez pasaku salkanuma. Personīgi mani visvairāk salauza Mias vecāku stāsts. Līdz grāmatas beigām es viņiem biju sākusi just līdzi vairāk nekā galvenās varones mīlas stāstam. Mias draudzene, vecvecāki, un pat raibs pulks ar Ādama draugiem – visiem pieder vismaz viena aina, kas liks sariesties acīs asarām. Dažkārt var nākties raudāt un smieties vienlaikus, bet lielākoties es neiesaku šo lasīt publiskā vietā.

Tāpat kā pati dzīve, arī „Ja es palieku” pielavās klusi un nemanāmi, un salauž sirdi par visvienkāršākajām un negaidītākajām lietām. Šādi darbi ik pa laikam vienkārši ir vajadzīgi. Tāds kā realitātes trieciens kontrolētos apstākļos, jo, nedod dievs, šādas dzīves mācības mums nāktos saprast no savas pieredzes. Tāpēc tā vietā jāņem brīva diena, jāapbruņojas ar lielu tējas krūzi, jāizdzīvo sāpes un nākotnes cerības, un tad jāatgriežas pie savas dzīves ar jaunu sparu.

Tomēr mammu nesatrauca, ka cilvēku viņu sauca par kuci. „Tas ir tikai vēl viens apzīmējums feminismam”, viņa lepojās.

„Varbūt visām slimnīcām vajadzētu ieviest uzmundrinošus pankrokerus, lai atkal iekustinātu nīkuļojošās pacientu sirdis.”

 „Bet es saprastu, ja tu izvēlētos mīlestību – Ādama mīlestību pāri mūzikas mīlestībai. Vienā vai otrā gadījumā tu esi ieguvēja. Un tāpat arī zaudētāja. Ko lai es tev vēl saku? Mīlestība ir maita.”

 

„Ir klusums. Tik kluss, ka gandrīz var dzirdēt citu cilvēku sapņus.”