aci

Bērnu un jaunatnes literatūra Latvijā turpina piedzīvot savu uzplaukumu ar kārtējo maģiskas un kvalitatīvas sērijas tulkojuma aizsākšanu. Šoreiz tā ir Džeikoba Greja pilsētas fantāzijas triloģija „Zvērači”. Pats autors ir tikpat noslēpumains, cik viņa grāmatas, un tas kopā rada pavisam īpašu auru. Vāka dizains un anotācija mani savaldzināja jau no pirmā acu skatiena, un es pavisam noteikti nebiju vīlusies savās augstajās ekspektācijās.

Blekstouna nav parasta pilsēta. Pirms astoņiem gadiem to piemeklēja noziedzības vilnis, pa ielām klaiņojoši savvaļas dzīvnieku bari un citi savādi notikumi… Lai arī Tumšā vasara ir pagājusi, daudzi to nav aizmirsuši. Kas attiecās uz Krā, viņš par to gan neko daudz nezin. Divpadsmitgadīgais puika kopā ar kraukļiem dzīvo Blekstounas parkā un vada savas naktis klejojot pa jumtiem un sirojot pēc ēdamā. Atmiņas par vecākiem ir miglainas un apmeklē viņu vien sapņa formā, padarot parasto dzīvi tik tālu. Vēl Krā ir kāds noslēpums. Viņš spēj sarunāties ar kraukļiem un saprast viņu atbildes.

Krā vienmēr ir turējies nostāk no nepatikšanām un centies palikt nemanāms, taču Blekstounā atkal sāk risināties dīvaini notikumi. No netālā cietuma izbēg daži noziedznieki. Krā ceļi krustojas ar kaimiņu meiteni Lidiju. Vietējā bibliotekāre piedzīvo uzbrukumu. Tarakāni, zirnekļi un čūskas ložņā ap saviem vadītājiem…

Krā atklāj, ka ir viens no zvēračiem – cilvēkiem, kuri spēj sarunāties ar noteiktas sugas putniem vai zvēriem. Pēkšņi Blekstounā notiekošais iegūst citu jēgu, bet paveras arī lielāki draudi. Krā arvien biežāk sāk vajāt sapņi par Audējvīru, kuram ir kāds briesmīgs mērķis. Puikam būs jāapkopo visa sava drosme un spējas, lai kopā ar vēl citiem ātklātajiem zvēračiem, nepieļautu tā īstenošanos.

„Zvērači” ir tik krāšņa un aizraujoša bērnu grāmata, ka izkāpj no savas mērķauditorijas robežām. Šo iesaku visiem, kas mīl urbāno fantāziju, rudens noskaņas un maģiju. Vecāki lasītāji varbūt saskatīs šādas tādas sižeta pretrunas un loģikas caurumus ikdienas dzīves pusē, taču uz to ir iespējams pievērt acis un ļauties stāsta burvībai.

Es biju ļoti iepriecināta, ka pārmaiņas pēc, šeit ir iesaistīti arī pieaugušie, kuri zina, kas notiek. Daži sižeta pavērsieni nudien atstāj ar pārsteigumā pavērtu muti, jo arī nedaudz baisi uzbrukumi un nāve te nav sveši. Tas viss gan ir pasniegts ļoti piemēroti bērnu auditorijai un nav ne pārsaldināti naivi, ne pārspīlēti ļauni. Fināls varbūt nedaudz pievēršas moralizēšanai, taču kopumā autors ļoti prasmīgi ir spējis savīt reālās dzīves svarīgās tēmas ar oriģināliem maģiskiem piedzīvojumiem un pilsētvidi.

Šī ir tikai pirmā grāmata no triloģijas, tāpēc, kaut arī beidzies, nekas nav beidzies. Sižets noslēdzas bez īpašiem cliffhangers, bet atstāj vietu arī nākotnei un jauniem pārbaudījumiem. „Kraukļu vārdotājs” ir ieskicējis lielisku pasauli, kurā tā vien kārojas atgriezties un izpētīt visus stūrīšus.