300x0_klanukaki_978-9934-0-5794-6

Rūsiņš, Ugunsķepa, un tagad jau Ugunssirds. Mājas minča, kurš pameta drošo patvērumu, lai ļautos savvaļas burvībai, stāsts turpinās. Pirmās grūtības, iesaistoties klanu dzīves ritmā, Ugunssirds ir pārvarējis, taču tuvojas ziema un jauni pārbaudījumi.

Ēnu klana barvedis ir sakauts un padzīts, un kopš cīņas ir pagājušas jau dažas dienas. Tiesa, Vēja klans no savas teritorijas tika izspiests jau pirms vairāk kā mēneša. Ugunssirds un Pelēksvēdra, kuri tagad ir pilntiesīgi karotājkaķi, saņem uzdevumu no barvedes Zvaigžņuzilgmes. Viņiem vajadzēs uzmeklēt Vēja klanu un atkal atvest to mājās, pirms konkurējošie Ēnas un Upes klani sāk pārdalīt viņu medību laukus. Kas sākās kā šķietami vienkāršs gājiens, aizsāk lietas, kuras vēl tālāk sarežģīs visu klanu attiecības.

Dzīve savvaļā ir skarba, un visi četri klani ir noteikuši robežas, kurās medīs sev pārtiku. Tiesa, sākotnējie faktori neparedzēja, ka divkājainie varētu pārņemt kādu no šīm teritorijām, vai arī klana uzturamo skaitu. Gan traucētās medības, gan ziemas tuvums visu kaķu starpā rada arvien lielāku spriedzi. Viena kļūme pierobežā var izraisīt karu. Ugunssirds joprojām ir noraizējies par Tīģernaga nodomiem, un pravietiskie sapņi brīdina viņu par biedra nodevību. Tā gan var nākt no negaidītas puses…

„Klanu kaķi” turpina mani priecēt ar vienu no izteiktākās bērnu grāmatu klišejas laušanu. Šeit nav krasi sadalītas labo un ļauno lomas. Izdzīvošana ir daudz sarežģītāka par nozīmēšanu, kurš tad te ir sliktais. Uzzinot, ka kopā ir četri klani, uzreiz gribējās noskaidrot, kuri būs antagonisti. Tā vietā, šeit irparādīts, ka dzīvē notiek visādi, un dažādu iemeslu dēļ, dažādi  klani var apvienoties dažādās kombinācijās. Visas četras grupas ir ar savām un vajadzībām, un tām mainoties, mainās arī alianses un situācija, kurš kuru atbalsta. Pērkona klans ir paspējis sadarboties ar visiem, un viņu pašu vidū ir daži kaķi, kurus varētu uzskatīt par sliktajiem.

Papildus klanu ārējām problēmām, Ugunssirds piedzīvo iekšējo konfliktu, kad no jauna viņā atgriežas domas par piederību klanu kaķiem. Viņam pietrūkst ne jau minča dzīves fiziskās ērtības, bet gan atzinība. Mājās viņš bija mīlēts, bet klana kaķiem viņš joprojām ir pienācējs un atšķirīgais. Ugunssirds pienākumi un atbildība klanā tikai pieaug,tāpēc runcim vajadzēs uzticēties savai lojalitātei pret Pērkona klanu.

Sižets jau atkal pamanījās mani dažviet pārsteigt, kā arī likt arvien spēcīgāk iemīlēt klanu mitoloģiju. Tā mežonīgā skaistuma nots ir sevišķi jūtama viņu kopā būšanas tradīcijās un stāstos par Zvaigžņu klanu debesīs. Lasīšanas gaitā piedzīvojami gan sirsnīgi mirkļi, gan uztraukums par kādu bīstamu epizodi vai skumjas par kaķu dažbrīd nožēlojamo stāvokli.

Man ir vaicāts, vai „Klanu kaķi” ir piemēroti 7 līdz 9 gadus veciem bērniem. Noteikti jā. Šis pavisam noteikti ir veiksmīgs veids  kā savām atvasēm iemācīt gan lasīšanas prieku, gan ļaut gūt neuzbāzīgas dzīves mācības. „Ugunī un ledū” pat darbojas spilgti kaķēnu tēli, tā kā iedvesmojošu varoņu šeit netrūkst.

Grāmatas noslēgums atrisina dažas problēmas, taču arīdzan atstāj vietu nākotnes notikumiem. Sērijas trešā daļa „Noslēpumu mežs” solās būtu gana interesanta gan pēc sava nosaukuma, gan sižeta līnijām, kas atstātas tālākai risināšanai. Ugunssirdi gaida vēl daudzi piedzīvojumi.