This is books scramble. Many books on white background.

Vēl bez lasīšanas, grāmatu tārpiem arī ļoti patīk par grāmatām runāt. Diāna šo blogeru izaicinājumu pielāgoja latviešu valodā, tāpēc iešu Daiņa pēdās un padalīšos atbildēs, kādas tad problēmas visbiežāk sastopamas grāmatmīļu vidū.

 1. Tavā nelasīto grāmatu sarakstā ir apmēram 2000 grāmatu. Kā tu spēj izlemt, ko lasīt nākamo?

Nupat mans Goodreads to-read plaukts sasniedza 1500 grāmatas, tāpēc jūtot uz ko tas virzās, cīņas plānu sagatavoju jau gada sākumā. Vienmēr vispirms uzmetu aci izdevniecību jaunumiem, pašreiz populārajiem darbiem, kā arī svaigiem darbiem no mīļākajiem autoriem un sērijas turpinājumiem. Pārējais lasāmais sadalās sekojošās grupās.

*Kaut kad – pārsvarā klasika,detektīvi, tā teikt „pieaugušo literatūra”, kuru gribu lasīt, bet droši vien pēc gadiem divdesmit man no tā visa būs lielāks prieks.

* Pirmās klases prioritāte – anotācija ļoti ieinteresēja, un ir arī pozitīvas atsauksmes no citiem lasītājiem, tāpēc šo grupu visvairāk paturu acīs un izvelku kādu darbu, uz kuru panesas noskaņojums.

*”varbūt pārbaudīt” – šīs atķeksēju, lai nepazūd kopējā jūklī. Apraksts ir nedaudz muļķīgs, bet kādreiz tur kaut kas var slēpties. Tā teikt, kaut kad drīzumā jāpamēģina lasīt, bet lielas cerības te nelieku.

*kategorijas pēc žanra- kādreiz mēnesi no vietas varu lasīt tikai vienu žanru, kādreiz prasās atrast ko galīgi pretēju.

Pēdējā laikā no visa iepriekšminētā kombinācijas sastādu arī gada lasāmos sarakstus, tāpēc, ka kādā brīdī nevaru izdomāt, ko lasīt nākamo, varu apskatīt savu desmit lappušu sarakstu, un tad jau vienmēr kaut kas aci piesaista.

 1. Tu esi grāmatu izlasījis līdz pusei, taču jūti, ka tev tā nepatīk. Metīsi mieru vai pabeigsi līdz galam?

Esmu no tiem cilvēkiem, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem met mieru. Ja es nevaru beigt bolīt acis par kāda tēla vai notikumu stulbumu, un turpinu pārbaudīt atlikušo lappušu skaitu, tad kāda no tā jēga? Es zinu, ka man lasīšanas sarakstos ir daudzas tiešām labas grāmatas, tāpēc nav ko tērēt laiku ar lietām, kas man nepatīk un tikai kaitina.

 1. Tuvojas gada beigas un tu esi tik tuvu, bet tomēr tik tālu no sava Goodreads izaicinājuma sasniegšanas. Vai tu mēģināsi to sasniegt; ja atbilde ir jā, tad kā? 

Atkarībā, cik liels ir iztrūkums. Cenšos uzstādīt tādus mērķus, kas pēc tam neiedzītu stresā, jo droši vien lepnums liktu to skaitu sasniegt. Ja trūkst kādas 5-10 grāmatas un ir 2 nedēļas laika, tad tikai jāizvēlas dažas labas triloģijas, un tad jau viss būs kārtībā.

 1. Grāmatu vāki sērijai, kura tev ļoti patīk, nesaskan savā starpā. Kā tu tiec ar to galā?

Viens no maniem pet peeves, ļoti nevaru ciest. Variācijām augstumā un platumā neko nevaru padarīt, bet ja iegādājos sērijas, vienmēr cenšos atrast visus vākus no viena dizaina.

 1. Visa pasaule ir sajūsmā par kādu grāmatu, kura tev patiesi nepatīk. Kurš būs tas cilvēks, ar kuru tavas domas par to sakritīs?

Man pietiek ar to, ka man pašai nepatīk. Jau sen neesmu mēģinājusi cīnīties ar citiem par literāro taisnību vai prognozēt, kas kuram patiks. Iespējams, ka tuvāko draugu lokā mums gaume saskan, bet bieži vien ir gadījušies pārsteigumi. Lasīšana ir ļoti individuāls process, tāpēc uz to nevajag pārāk iespringt. Ja ļoti gribās ar kādu domubiedru uzsist klaču, tad gan jau Goodreads atsauksmēs var atrast vēl kādu lietotāju, kas ielicis grāmatai līdzīgu vērtējumu.

 1. Tu lasi kādu grāmatu un jūti, ka sāksi raudāt publiskā vietā. Ko tu darīsi?

Acis man ir slapjā vietā, un ir grāmatas, kas mani pamanījušās pamatīgi „nokautēt”. Nu jau man ir radusies septītā maņa, lai tādas noteiktu un drošības pēc lasītu vienatnē. Ja gadās kāds tumšais zirdziņš, kas mani pārsteidz publikā… Vai nu aizmūku kādā klusā stūrī, vai drīzāk aizcērtu ciet to sātana atvasi un izvēlos turpināt lasīšanu mājās.

 1. Grāmatas, kura tev patīk, turpinājums tikko iznācis, taču tu esi aizmirsis, kas notika iepriekšējā grāmatā. Vai tu pārlasīsi iepriekšējo? Izlaidīsi turpinājuma lasīšanu? Mēģināsi atrast anotāciju Goodreads? Raudāsi izmisumā?

Ja man patika, tad aizmirsusi nebūšu, taču vienalga izvēlos pārlasīt iepriekšējo daļu, lai vēlreiz papriecātos. Ja turpinājums ir kādai mazāk svarīgai grāmatai, tad palasu recenzijas vai sižeta kopsavilkumus.

 1. Tu negribi nevienam aizdot savas grāmatas. Kā tu laipni atteiksi cilvēkiem, kad viņi tev palūgs kādu grāmatu?

Es pārsvarā piestrādāju par maza līmeņa bibliotēku, bet savus eksemplārus aizdodu tikai tiem, kam uzticos. Ja jūtu, ka prasītājs ir paviršs un grāmatu nemaz tik ātri netaisās atdot, kur nu vēl apšņurkātā stāvoklī, tad nav problēmu arī atteikt. Labāk tā, nekā dzīties pakaļ un apstrādāt tumšā alejā. (haha, joks.) (varbūt)

 1. Tu esi iesācis un pametis novārtā 5 grāmatas pēdējā mēneša laikā. Kā tu tiksi galā ar šo negribēšanu lasīt? 

Esmu arī pametusi 3 grāmatas 2 dienu laikā, bet to neuzskatu par problēmu. Tādā gadījumā vainoju nevis sevi, bet grāmatas, un pacenšos atrast kaut ko interesantu un kvalitatīvu, kas salauztu šādu neveiksmju sēriju.

 1. Drīzumā iznāks tik daudz jaunu grāmatu, kuras tu ļoti gribi izlasīt. Cik no tām tu nopirksi?

Vienmēr vispirms cenšos grāmatu izlasīt, un tikai tad pirkt, gadījumā, ja gaida vilšanās. Pirkšanas vērtas var būt tikai 5 no 20, tāpēc pret jaunumiem izturos piesardzīgi.

 1. Pēc tam, kad esi nopircis jaunas grāmatas, kurām tu ar nepacietību gribi ķerties klāt, cik ilgi tās stāv plauktā, līdz tu patiešām sāc tās lasīt?

Droši vien tajā pašā mēnesī arī izlasu, ja vien iepriekš nav sākts kas cits. Dažas nopirktās var pastāvēt ilgāk, ja tas ir bijis kādas atlaižu akcijas iespaidā un vienkārši nespēju atteikties no grāmatas par dažiem eiro.

Aicinu arī Tevi pārņemt stafetes kociņu un atbildēt uz šiem 11 jautājumiem. 

Advertisements