Sāksim ar to, ka es nevienā brīdī neapgalvoju, ka es kaut ko saprotu no dzejas un tās uzbūves. Būtu interesanti par šo tēmu dzirdēt kāda eksperta viedokli, bet pagaidām varu padalīties ar saviem iespaidiem kā lasītāja.

Lieta tāda, ka pēdējā laikā jauniešu vidū ļoti populāra ir palikusi jauna veida dzeja. Vilnis ir atnācis pat līdz Latvijai, un autores Rupi Kaur dzejas krājums „milk and honey” gozējas mūšu pašu grāmatnīcās. Vēl pirms šīs grāmatiņas, biju lasījusi „Princess Saves Herself In This One” no Amanda Lovelace, kurš man patika daudz labāk, un vēl visam pa virsu piemetu „salt.” no Nayyirah Waheed, tāpēc apkopošu savas domas balstoties uz šiem trīs darbiem.

Pieņemsim, ka cilvēks parastais staigājot pa grāmatnīcu, hops! atver „milk and honey” un ierauga ko šādu.

Kas tad tā par dzeju! Spiež tik „enter” aiz katra vārda! Koelju savārstījumi! Jā, par šo tēmu dzirdēts ir daudzas tādas variācijas. Piekrītu, ka šī noteikti nav dzeja tās klasiskajā veidā un izpildījumā, bet tas nenozīmē, ka tā nav varen laba lieta, kuru izbaudīt un par kuru padomāt.

Ja izšķir cauri visu krājumu, ar laiku pierod un „ieiet” šajā dīvainajā rindu laušanā, kas tomēr rada savādākus uzsvarus. Paši teksti pamazām atklāj autores dzīvesstāstu un pārdzīvojumus. Seksuāla un emocionāla vardarbība, mīlestības atrašana un zaudēšana, un visbeidzot miera un spēka atrašana sevī, nevis pie citiem cilvēkiem.

„milk and honey” ir papildināts arī ar stilizētām ilustrācijām.

Man Rupi Kaur darbs patika ļoti, bet ne tik ļoti kā Amanda Lovelace sarakstītais. „Princess Saves Herself In This One” mani aizskāra daudz vairāk, un tur man burtisksi patika katra un ikviena lapa, kamēr „milk and honey” bija savi vājie punkti.

Lūk, daži citāti no Princess.

“ah, life—
the thing
that happens
to us
while we’re off
somewhere else
blowing on
dandelions
& wishing
ourselves into
the pages of
our favorite
fairy tales.”

 

“once upon a time, the princess rose from the ashes her dragon lovers made of her & crowned herself the mother-fucking queen of herself.   – how’s that for a happily ever after?”

“you
are not
obligated
to have
children
just because
your body
has that capability.

you
are so
so
so
much more
than the
possibility
of
children.

you give
birth
to oceans
every
single day.

“sticks & stones
never broke
my bones,
but words
made me
starve myself
until
you could
see all of them.
-skin & bone”

Vēl pirms diviem iepriekš aprakstītajiem darbiem, 2013.gadā iznāca Nayyirah Waheed krājums „salt.” Varbūt tas arī aizsāka šo visu jauno apakšžanru. Satura ziņā tēmas atšķiras, jo arī autore ir ar citādāku izcelsmi un sāpēm. „salt.” ļoti spēcīgi iemieso Āfriku un afroamerikāņu lepnumu par dzimteni. Vēl bieži sastopama tematika ir par mātēm un feminismu tieši vīriešiem, kuriem arī ir atļauts just.  Tiesa, tikai šīs dažas tēmas iemiesoja patiesu spēku,bet saturu pa vidu atšķaidīja diezgan haotiski un neizprotami izteikumi par puķēm, ūdeni un mēnesi. Puķes un ūdens tur ir ļoti daudz, lai piedod man autore.

Šeit daži no veiksmīgajiem citātiem.

“you broke the ocean in half to be here. only to meet nothing that wants you. – immigrant”

 

“i think one of the most pathological things i have ever seen is stabbing someone and then telling them that their pain and anger over being stabbed is making you sad. – white guilt”

“the worst
thing that ever happened
to
the world
was
the white man coming across gun powder.
–– the end of the world | the beginning of white supremacy”

Karam pašam jāvērtē, vai šāda veida dzeja viņiem iet pie sirds, bet nebūsim īgņas un ļausim citiem par to priecāties, jo ir tādi, kas ar šo stilu ir apmierināti. Vislabāk būtu atrast kādu jaunu apzīmējumu, jo izskatās, ka šis trio var būt tikai sākums jaunai kustībai.

Galvenais, lai rakstītais iekaro sirdis un iedvesmo. Kāda tad vairs starpība, kā šī iedvesma sākotnēji izskatījusies uz papīra.

Par “Princess Saves Herself In This One” rakstījusi arī Norelle.

 

Advertisements