34928122

Agrāk vai vēlāk tam bija jānotiek. Slavenā zinātniskās fantastikas romāna „Marsietis” autors Endijs Vīrs ir izdevis vēl vienu grāmatu, kura nupat saņēma Goodreads gada balvu savā kategorijā, kas savukārt izraisīja diezgan dalītas emocijas, jo „Artemis”… nav sevišķi laba. Neteiksim, ka šī grāmata ir galīgi slikta, taču te arī nevajadzētu mesties iekšā ar milzum lielām cerībām par atkārtotu hitu, kāds bija „Marsietis”.

Artemis ir pirmā un vienīgā pilsēta uz Mēness, kurā kopā saplūst tūristi, ekscentriski miljardieri un vietējie strādnieki, kuru dzīve salīdzinoši nav tik spoža. Jazz Bashara ir vietējā meitene, kas Zemi pameta jau sešu gadu vecumā un citu dzīvi nemaz nepazīst un negrib pazīt. Jazz ir portere, kas savas dienas vada piegādājot sūtījumus (un iešmugulējot kontrabandu no Zemes), līdz kādu dienu saņem piedāvājumu izdarīt noziegumu par traki labu summiņu. Tā kā Jazz knapi velk iztikšanu un cenšas iegūt līdzekļus sena parāda atdošanai, spītējot savai saprāta balsij viņa piekrīt darbam, taču drīz vien iekuļas pāri galvai, kad atklājas nelegālās shēmas patiesie apmēri un nopietnība.

Sākot lasīt, ir jāatceras anotācijā minētais fakts, ka galvenā varone šoreiz ir sieviete, jo īpatnējais vārds un vietniekvārdu trūkums var radīt iespaidu, ka atkal lasām par kādu sarkastisku džeku. Jazz vecumu var nojaust uz vidējiem divdesmit, un arī to nācās dikti ilgi izlobīt no atsaucēm par pagātni. Tas viss kaut kā traucēja koncentrēties uz saturu, jo stāstījums notiek 1.pers, bet šī persona ir ļoti aptuvena. Arī pats teksts bieži sastāv no īsiem un nepaplašinātiem teikumiem, kas radīja buksējošu sajūtu. Lasot ilgāku laiku pie tā varēja pierast, bet nupat atverot grāmatu, šis stils diezgan dur acī.

Par ko galvenokārt „cepas” lasītāji ir seksisms, rasisms un galvenās varones kaitinošā personība. Es neteiktu, ka aina ir tik traģiska, jo social justice fighters virzienā nevar pat paelpot, lai viņi tur neatrastu ko aizvainojošu. Autors pateicībās piemin savu draugu, kurš uzraudzīja precīzu islāma atainojumu, un es nedomāju, ka mūsdienās palaistu kādu grāmatu ar galveno varoni, kas ir arābu izcelsmes, bez sensitivity readers, jo pretspēks rasismam tagad ir jo sevišķi stiprs, un neviena vien grāmata tā ir norakta. Bet lai nu kā, man nekas tik ļoti acī nedūra, lai arī no cik pusēm dažas aizdomīgas vietas pētīju. Šī diskusijas daļa gan lai paliek citu ziņā, jo neesmu nekāda pietuvinātā eksperte.

Arī attiecībā uz seksismu es nesaprotu to izpūsto ziloni. Dažviet humors un izteikumi vilka uz pamatskolas pusi, bet tā kā visa grāmata ir tāda otršķirīga un varbūt nedaudz sasteigta, es nudien nesaskatu jēgu izķeksēt atsevišķas lietas no kopainas, kas jau tāpat nav sevišķi diža.

Hmm, es kaut kā nespēju iekļaut to būtību, ka nav labi, bet nav arī traki, tāpēc vienkārši pateikšu, kas man patika.

Darbība noris aptuveni 2060ajos gados. Artemis ir pilsēta, kurā saplūdušas visas nacionalitātes. Šaurajā populācijā nevalda homofobija un rasisms, un arī vardarbība ir iegrožota līdz minimumam. Visas aprakstītās tehnoloģijas nudien liekas sasniedzamas tuvākajās dekādēs. Galvenā varone ir 26 gadus veca sieviete, kas nebaidās no vienas nakts sakariem un mīl iedzert alu. Jazz ģimene ir tradicionālāka un gaumīgi attēlota.  Papildus galvenajam noziegumu un to seku sižetam norisinās arī atskati sarakstes veidā par Jazz pusaudžu gadu lielāko kļūdu un viņas sarežģītajām attiecībām ar tēvu.  Arī pati centrālā līnija no diezgan viegla ievada drīz vien stabili pieaug izdomā un vērienā, krietni paaugstinot likmes. Bija forši lasīt par ikdienas dzīvi pazeminātā gravitātē, kārtējos zinātnes knifus, un šoreiz vairāk par metalurģiju un ķīmiju. Galvenais team-up uz beigām bija atsvaidzinoši dažāds un ar interesantām attiecībām savā starpā.

Nu ko lai saka – ja grāmatai neuzliek papildus spiedienu, tai nav ne vainas. Es pati brīnos, ka uz beigām man „Artemis” iepatikās, jo sākumā tas bija diezgan bumpy ride. Šis droši vien būs gadījums, kad viedokļi turpinās dalīties, bet no savas puses es saku, ka B klases romāns var būt arī izklaidējošs romāns.

Advertisements